01
02
03

 Principem lymfotapingu je nalepování elastických pásek, s pružností podobné lidské kůži,  kdy se pokožka zvlní a tím je umožněn trvalý průtok krve a lymfy. Proto je i nutné dodržovat u lymfotapingu pravidla v souladu s lymfatickým systémem a zásadami lymfodrenáže. Pásky jsou naprosto prodyšné z bavlněného materiálu. Lepidla používané v dnešní době vyjímečně vyvolávají alergickou reakci a jsou naprosto šetrné i k dětské pokožce.

U nastávajících maminek, které díky změně proporcí a rostoucímu bříšku, dochází často k velkým bolestem zad, ale kontraindikace nedovoluje klasickou masáž, tak lymfotaping a kineziotaping jsou mnohdy velkým a jediným pomocníkem. Můžeme tak uvolnit napjatost svalů, uvolnit blokace apod. Především v prvních měsících těhotenství, kdy i těhotenská masáž není vhodná až do 3. měsíce těhotenství lze odlehčit kosternímu a svalovému systému maminky.

Úžasným pomocníkem jsou právě v době, kdy maminka začíná otékat na nohách, rukách a mít časté tvrdnutí bříška, neboť těhotným bříška nelze masírovat a tudíž ani aplikovat lymfodrenáž. Při aplikaci lymfotapingu dochází k nadzvednutí podkoží a tím prokrvení a uvolnění svalů na bříšku. Správně nalepený tejp vytváří na pokožce povrchové vlnky, které nadzvedávají povrch pokožky a tím uvolňují krevní oběh a podporují směrově tok lymfy. Pohybem pak vzniká tzv. efekt jemné pumpy, která neustále podporuje drenování lymfy. U větších bříšek lze i mamince mírně bříško nadzvednout a přidržet tapem tak, aby došlo k nadlehčení bříška. Částečně tak ulevíme i bolavým zádům.

Lymfotaping se především aplikuje po ruční či strojové lymfodrenáži, aby účinek byl silnější a dlouhodobější. Také nahrazuje kompresní punčocháče především v letních měsících, kdy je klientky nerady nosí z důvodu vyšších teplot vzduchu. U nastávajících maminek lze pouze ruční lymfodrenáž a to i s respektem k tělu maminky, takže v tomto případě je lymfotaping dokonalý v tom, že částečně může nahradit ruce maséra.

Nastávající maminky mají často i křeče v nohách, které lze zmírnit a nebo dokonce odstranit právě metodou lymfotapingu. Bohužel i tato metoda má kontraindikace a nelze jí aplikovat v těchto případech:

Kontraindikace:

  • nádorová onemocnění
  • varixy neboli vystouplé křečové žíly
  • alergické reakce na tejp
  • nezhojené jizvy či otevřené rány
  • mateřská znaménka, bradavice, eksém, lupenka, plísně
  • akutní bakteriální či virové onemocnění a horečnaté stavy

 

Libuše Hacaperková
akreditovaný masér

Copyright 2014@ Libuše Hacaperková